İçeriğe geç
ovuNuis

E-Atık Nedir? E-Atık (elektronik atık) ya da ingilizce tanımıyla WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) , kullanım ömrünü tamamlamış olan, içerisinde bir veya daha fazla elektrik iletim elemanı bulunduran ürünlere verilen addır.

ELEKTRONİK ATIKLAR -AEEE

ELEKTRONİK ATIKLAR -WEEE

E-Atık için kabul edimiş kesin bir kapsam olmamakla beraber bozuk, kırık, tamir edilemez olarak görülen veri işleme, telekomünikasyon, iş eğlence veya ev için kullanılan araç gereçler genel olarak bu gruba dahil edilmektedir.

OECD çevre raporuna göre; Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde, 2010 yılı itibariyle çevreyi tehdit eden e-atık miktarının 3 katına çıkacağı tahmin edilmektedir.

Birleşmiş Milletler Üniversitesi (UNU) tarafından gerçekleştirilen çalışma, EU27 ülkelerinde 2005 yılında ortaya çıkan 8,3 milyon tonluk e-atığın yalnızca 2,2 milyon tonunun toplanabildiğini ortaya çıkarırken, yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre; 2011 yılında EU27 ülkelerinin toplamında ortaya çıkan e-atık miktarı 10 milyon ton sınırına yaklaşacak ve bu atığın 5.3 milyon tonu toplanabilecektir.

“E-Atık Nedir” hakkında 2 yorum

  1. “UĞUR BEY GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA SUNDUĞUNUZ BİLGİLER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM SÜRDÜREBİLİRLİK PROJELERİNİZDE BAŞARILAR.”

Bir Cevap Yazın

Ara
Konum Al