İçeriğe geç

Geri Dönüşebilen Maddeler Ve Geri Dönüşüm Metodları

recycle boy

Geri Dönüşebilen Maddeler Ve Geri Dönüşüm Metodları. Geri Dönüşebilen Maddeler Nelerdir. Geri Dönüşebilen Maddeler Nasıl Dönüştürülür

Geri dönüştürme metotları

s1Geri dönüştürme metodları her malzeme için farklılık göstermektedir:
Alüminyum: Atık alüminyum küçük parçacıklar halinde doğranır. Daha sonra bu parçalar büyük ocaklarda eritilerek, dökme alüminyum üretilir. Bu sayede atık alüminyum, saf alüminyum ile neredeyse aynı hale gelir ve üretimde kullanılabilir.
Beton: Beton parçalar, yıkım alanlarından toplanarak kırma makinalarının bulunduğu yerlere getirilir. Kırma işleminden sonra ufak parçalar, yeni işlerde çakıl olarak kullanılır. Parçalanmış beton, eğer içeriğinde katkı maddeleri yoksa yeni beton için kuru harç olarak da kullanılabilir.
Kağıt: Kağıt öncelikle kâğıt çamuru hazırlamak için, su içerisinde liflerine ayrılır. Eğer gerekirse içindeki lif olmayan yabancı maddeler için temizleme işlemine tutulur. Mürekkep ayırıcı olarak, sodyum hidroksit veya sodyum karbonat kullanılır. Daha sonra hazır olan kâğıt lifleri, geri dönüşmüş kâğıt üretiminde kullanılır.
Plastik: Plastik atıklar öncelikle cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulur. Cinslerine göre ayrılan geri dönüşebilir plastik atıklar, kırma makinalarında kırılıp küçük parçalara ayrılır. İşletmeler bu parçaları direkt olarak belli oranlarda, orijinal hammadde ile karıştırarak üretim işleminde kullanabildiği gibi; tekrar eritip katkı maddeleri katarak ikinci sınıf hammadde olarak da kullanabilir.
Cam: Cam atıklar (şişe, kavanoz vb.) toplama kutularında toplanır ve bu atıklar renklerine göre ayrılarak geri dönüşüm tesislerine verilir. Burada atık ve katkı maddelerinden ayrılır. Burada cam kırılır ve hammadde karışımına karıştırılarak eritme ocaklarına dökülür. Bu şekilde tekrar cam olarak kullanıma geçer. Kırılan cam, beton katkısı ve camasfalt olarak da kullanılmaktadır. Camasfalta %30 civarında geri dönüşmüş cam katılmaktadır. Cam bu şekilde sonsuz bir döngü içinde geri dönüştürülebilir, yapısında bozulma olmaz.

Kağıt’ın geri dönüşümü

Tüketim sonrası çeşitli kâğıt,karton v.s ambalajlar
Düzleştirerek ayrı toplama
Kağıt liflerinin geri kazanılması
Yeni kâğıt ürünler
Geri dönüştürülmüş kâğıt karton ürünler

Kağıdın geri dönüşümü sonucunda
1 Ton kullanılmış kâğıt atığının geri dönüşümü sonucunda, 16 adet yetişmiş çam ağacı ve 85 metrekarelik ormanlık alan tahrip edilmeyecek.Böylelikle Türkiye genelinde yılda 80 milyon çam ağacı ve 40.000 hektar ormanlık arazi korunmuş olacak.

Plastik’in geri dönüşümü

hurdacı bannerTüketim sonrası çeşitli plastik ambalajlar
Kaba sınıflandırma (PVC,PET,PE,PP ve DİĞERLERİ) gibi
Hassas sınıflandırma
Kırma öğütme
Yıkama(temizleme) , Yüzdürme(çöktürme) ile ayırma
Kimyasal (fiziksel) işlemler
Geri Dönüştürülmüş plastik ürünler
Yani Granül(PE) , Mikronizasyon (PVC) , Çapak veya sentetik elyaf (PET)

Plastiğin geri dönüşümü sonucunda
1 Ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14000 kwh enerji tasarrufu sağlanmış olur. Ülke genelinde tasarruf edebilecek enerji miktarı yıllık 4 Milyon Megavattır.

Metal’in geri dönüşümü
Tüketim
Ayrı Toplama
Manyetik Ayıklama
Fabrikada Eritme
Geri dönüştürülmüş Metal
Yeni Metal Ürün

Metalin geri dönüşümü sonucunda
1 Ton metal atığın geri dönüştürülmesi sonucunda 1300 kg hammade tasarrufu sağlanır.Bu miktar Türkiye’de yıllık olarak toplam 2 milyon tona ulaşmaktadır.

Cam’ın geri dönüşümü

Tüketim sonrası çeşitli camlar
Ayrı Toplama
Ayırma (Renkli,Renksiz)
Yıkama (Temizleme)
Öğütme
Fabrika
Geri dönüştürülmüş cam ürünler

Camın geri dönüşümü sonucunda
1 Ton cam atığının geri dönüşümü sonucu 100 lite benzin tasarrufu sağlanmaktadır. Türkiye genelindeki cam atıkların geri dönüştürülmesinden yıllık 30 milyon litre benzin tasarruf edilip.Ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Ara
Konum Al