İçeriğe geç

Kablo Hurdası Alımı ve Geri Dönüşümü

Kablo Hurdası 11
Kablo Hurdası Alımı ve Geri DönüşümüBilinen kablo türlerinin birçoğu hem kaplandıkları plastik (genellikle PVC ve polietilen) ve kauçuk malzemesi açısından hem de akımı taşıyan bakır, gümüş, çelik, pirinç, kalay vb. teller açısından geri dönüştürülebilir özelliktedir.

Telefon kabloları, güç kabloları, faks makinelerine, fotokopi makinelerine, tarayıcılara, çizim yapan cihazlara, televizyonlara, dvd oynatıcılara, uydu alıcılarına, beyaz ev eşyalarına, serverlara, bilgisayarlara, müzik çalarlara ve her çeşit çevresel aygıtlarına ve yazıcılara ait kablolar, santral kabloları, yer altı hattına çekilen fiber optik kablolar, güç ünitelerindeki kablolar vb. birçok kablo teli ve dış kabuğu itibari ile uygun prosesler kullanılarak ayrıştırıldıktan sonra eritme sistemlerinden sonra yeniden kullanılabilinecek türden atıklardır.

KABLO HURDASI VE GERİ DÖNÜŞÜMÜ

KABLO HURDASI VE GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Ayrıştırma işleminde birbirinden farklı yöntemler kullanılır. En çok kullanılan metot, metalin kauçuk ve plastikten kablo soyma makinesi ile soyularak ayrılmasıdır. Diğer bir yöntem ise kablonun öğütüldükten ya da biraz daha farklı bir proses olarak doğrandıktan sonra, özel makineler ile hava, titreşim ve yerçekimi sistemi kullanılarak ayrıştırılmasıdır. Bir başka ayırma yöntemi de yakma işlemidir. Düşük sıcaklıklarda yakma yapıldığında dioksinler, furanlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar, partikülar madde, kurşun, arsenik, selenyum ve kadmiyum gibi ağır metal grubundaki kirletici maddeler vb. rüzgar ve suyun taşıması ile yanmanın olduğu noktaya önemli derecede uzak bir bölgedeki havaya, suya ve (külle birlikte) toprağa karışır. Yüksek konsantrasyondaki kirleticiler insan ve çevre sağlığına ciddi ölçüde zarar verirler. İnsanlar üzerinde akut ya da kronik etkiler oluşturabilirler, akciğer tahrişlerinden kalp sorunlarına hatta kanser riskine kadar etkileri söz konusu olabilir.

Atıl durumdaki kablo hurdalarınızı alıyoruz Güvenle geri dönüştürüyoruz. Kablo atıklarınız için hemen 0 532 657 35 63 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Ara
Konum Al